jewelry anew

Czym są kamienie urodzinowe? Poznaj kamień Twoich narodzin oraz jego symboliczne znaczenie

Do każdego miesiąca w roku jest przypisany kamień szlachetny lub kamień ozdobny. Ma symbolizować narodziny osób z danego miesiąca. Skąd wzięła się moda na kamienie urodzinowe i czy jest popularna na świecie? 

Jeśli chcesz wysłuchać krótszą wersję tej historii – zapraszam Cię do obejrzenia video z programu “Dzień dobry wakacje” w TVN, w którym opowiedziałam najważniejsze kwestie dotyczące kamieni urodzinowych. Jeśli masz chwilę więcej – zachęcam do przeczytania artykułu 😉  

Historia kamieni urodzinowych

Początki idei kamieni urodzinowych sięgają Bibli. Aaron, starszy brat Mojżesza posiadał napierśnik z dwunastoma kamieniami symbolizującymi dwanaście rodów Izraela.

W historii możemy znaleźć również wątki polskie. Wiele źródeł podaje informację, że idea kamieni urodzinowych powstała w Polsce. Jak to? Jest to związane ze strojem szlacheckim jaki był noszony na przełomie XII i XIII wieku. Pas kontusza zdobiono wówczas kamieniami, które miały symbolizować narodziny kolejnego dziecka osoby która nosiła ten stój. 

Nowoczesna lista kamieni urodzinowych 

Takie były początki. W końcu jednak sprawę postanowiono uporządkować. W 1912 roku American National Retail Jewelers Association (Jewelers of America) oficjalnie uznało tzw. nowoczesną listę kamieni urodzinowych stworzona na podstawie tradycyjnej (pierwszej). Lista ta ciągle ewoluuje – na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniano ją trzykrotnie. Po co? Głównie po to, aby dodać do niej kamienie bardziej dostępne, powszechnie i odpowiadające bieżącym trendom w jubilerstwie. 

Różne organizacje w USA starają się dodawać nowe kamienie do powyższej listy, a część korzysta z listy tradycyjnej a więc można spotkać się z nieco inną klasyfikacją niż lista z 1912 roku. 

Moda na kamienie urodzinowe 

Nie zmienia to faktu, że historia kamieni urodzinowych jest bardzo piękna i długa. Jest to wspaniały pretekst, aby podarować sobie lub komuś bliskiemu biżuterię wyjątkową, spersonalizowaną, bo posiadającą kamień, który odpowiada miesiącowi narodzin tejże osoby.

W kulturze krajów zachodnich taka koncepcja jest bardzo popularna. W Stanach Zjednoczonych często rodzice obdarowują swoje dzieci – głównie córki – biżuterią z kamieniem urodzinowym z okazji ważnego wydarzenia jak ukończenie osiemnastu czy dwudziestu jeden lat. 

Co ciekawe, coraz częściej można spotkać motyw kamieni urodzinowych w pierścionkach zaręczynowych. Panowie, kupując zaręczynową biżuterię, zestawiają kamień urodzinowy wybranki wraz z diamentem – symbolem wiecznej miłości. Albo jeszcze ciekawsza koncepcja – ze swoim kamieniem urodzinowym. To cudowne, że tak wiele dodatkowych warstw znaczenia i symboliki możemy nadać przedmiotom, które będą towarzyszyć nam przez całe życie. 

Poniżej znajdziesz aktualną listę kamieni urodzinowych:

STYCZEŃ
Granat

Niektórzy uważają, że granaty są kamieniem ochronnym, chroniącym noszącego przed obrażeniami. To sprawiło, że były szczególnie popularne wśród wojowników. Czasami kojarzone z życiodajną krwią, czerwone granaty są również związane z witalnością, miłością i światłem.

LUTY
Ametyst

Kamień ten ceniony był przez starożytnych władców np. Egiptu, czy Rzymu (czyli przynależał do klasy rządzącej). Z biegiem czasu ametysty zaczęły być również kojarzone z duchowością, jasnością umysłu i uzdrawianiem – poprawą samopoczucia. 

MARZEC 
Akwamaryn / Heliotrop

Nazwa „akwamaryn” pochodzi z łaciny i oznacza „wodę morską”, a kamienie miały chronić marynarzy wyruszających w podróż – dodawać im odwagi i zapewniać ochronę. Do dziś symbol podróżników, niekoniecznie drogą morską. 

KWIECIEŃ
Diament

Ze względu na swoją wyjątkową twardość, ogólną trwałość i niezaprzeczalne piękno, diamenty kojarzą się z siłą i wieczną miłością. Nic dziwnego, że są powszechnie stosowane zarówno w projektach pierścionków zaręczynowych, jak i obrączek ślubnych.

MAJ
Szmaragd

Ludzie wierzyli, że szmaragdy noszone jako talizmany mogą zapewniać bogactwo, moc i elokwencję. Podobno te klejnoty wzmacniały również pamięć i wyostrzały rozum.

CZERWIEC
Perła / Aleksandryt / Kamień księżycowy 

W starożytnej Grecji była symbolem Afrodyty (w Rzymie – Wenus), która zrodziła się z piany morskiej. Rozproszone krople wody stały się wówczas perłami. Istnieje legenda, że pierwsze perły to łzy aniołów. Ale jest też inna symbolika – perły to uczciwość, czystość, zdrowie i mądrość. 

LIPIEC 
Rubin

Rubiny od dawna kojarzone są z fizycznością i siłą. Noszone przez wojowników miały dodawać im siły i wytrzymałości. Uważano, że rubiny uspokajają złość zmieniając ją w namiętność i miłość. Jest symbolem kochanków. 

SIERPIEŃ
Perydot (Oliwin) / Spinel / Sardonyx

Oliwin ma nas chronić przede wszystkim w nocy. Wynika to z faktu, że jego żywy wygląd sprzyjał starożytnym skojarzeniom między kamieniem szlachetnym a słońcem. Uważano, że trzymanie kamienia blisko siebie podczas ciemnych godzin odstrasza nocne złe duchy i myśli. 

WRZESIEŃ
Szafir

Szafiry są uważane za kamień ochronny. Mogą chronić noszącego przed obrażeniami fizycznymi, a także złymi intencjami i zazdrością. 

PAŹDZIERNIK
Opal/ Turmalin

Ze względu na “mieniący się” wygląd opale kojarzą się ze światłem i magią. Dawniej niektórym opalom przypisywano właściwości lecznicze, a tym samym był symbolem szczęścia.

Ze względu na trudność w obróbce opali (nie się się im nadać faset charakterystycznych dla kamieni przezroczystych) – do listy kamieni osób urodzonych w październiku wprowadzono turmalin. 

LISTOPAD
Cytryn / Żółty topaz

Uważa się, że jasne, ciepłe kolory cytrynu symbolizują uczucia radości i szczęścia. Klejnot promieniuje jasną, ciepłą energią jak słońce. Mówi się również, że cytryn łagodzi i uspokaja właściciela, dzięki czemu jest idealnym klejnotem do noszenia, gdy czujemy się przygnębieni czy zestresowani.

GRUDZIEŃ
Niebieski topaz / Tanzanit / Blue zircon / Lapis lazuli / Turkus

Uważa się, że niebieski topaz, znany jako kamień przejrzystości, stymuluje otwartą komunikację i działanie. Mówi się, że niebieski topaz jest klejnotem możliwości i symbolem głębokich, szczerych uczuć. Kamień ten jest również kojarzony z wielką mądrością.

(Zadbana) Biżuteria na pokolenia 

Pamiętajcie jednak, aby dbać o biżuterię z kamieniami urodzinowymi. Lekko wilgotna szmatka na przetarcie kamienia to podstawa. Warto raz w roku zanieść swoje precjoza do jubilera i poprosić o wyczyszczenie. Jeśli bardzo chcecie poprawić wygląd swojej biżuterii domowymi sposobami – polecam najbezpieczniejszy sposób czyli wyczyszczenie za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, letniej wody i kilku kropel płynu do naczyń. Następnie, należy biżuterię wytrzeć w suchy np. papierowy ręcznik. W ten sposób wypielęgnowana biżuteria będzie czysta i odtłuszczona. 

Dbajcie o te cuda, bo tylko w ten sposób posłużą nam latami (setkami lat?) i będziemy mogli ją podarować kolejnemu pokoleniu jako piękny symbol naszej historii.

Źródła informacji: 
International Gems Society, American Gem Society, Jewelers of America

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *